Kutyaválasztás kozmetikai szempontból

2023.11.16

A leendő kutyánk kiválasztása előtt érdemes tájékozódnunk a szőrzetét, kozmetikázási igényét illetően is.

rövid, sima szőrzetűek:

Bár praktikus választásnak tűnik, hiszen a közhiedelemben az él, hogy ha rövid a szőrzete azzal nem kell csinálni semmit, nem árt tisztában lennünk vele, hogy a rövid szőrzet rendkívül sűrű és az egyik legintenzívebben hulló szőrtípus. Kint tartott kutyusok esetén inkább a tavaszi/őszi vedlés a problémásabb, lakásban tartva viszont folyamatos és könnyen tele lehet a lakás a rövid de mindenhol szétszóródott szőrszálakkal. Megfelelő táplálással és kozmetikával egészen jól karbantartható.

kettős szőrzetűek:

Ide tartoznak a spitzek, szibériai husky, samoyed, shiba inu, akita inu stb.

A rövidebb kettős szőrzet általában ősszel és tavasszal hullik nagyon intenzíven, kint tartott kutyáknál ez kb. 2 hónap alatt lezajlik. Lakásban tartva az előző csoporthoz hasonlóan folyamatos. A hosszabb kettős szőrzet esetén szükséges a 2-3 havonta végzett kozmetika, hiszen könnyedén csomókban tapad össze a vedlő szőrzet, ami helyes kozmetika hiányában fénytelen, töredező, csomókban álló marad, ami sem esztétikai, sem higiéniai szempontokból nem előnyös.

fésülős és nyírós szőrzet:

Ide tartoznak a yorkiek, bichonok: havanese, blognese, frisé; uszkár, orosz fekete terrier stb.

Szőrzetük folyamatosan nő, tehát rendszeres kozmetikázást igényel, 1,5-2 havonta ideális. Yorkiek esetében előfordul, hogy annyira lassan nő a szőrzet, hogy elég 3-4 havonta nyírni (amennyiben nincs fajtastandard szerinti szőrben tartva) viszont fürdetni érdemes 1,5-2 havonta. Otthoni fürdetés esetén nagyon ügyeljünk, hogy ne legyen túlpuhítva a szőrzet mert még könnyebben fog csomósodni, tehát lehetőleg ne balzsamozzuk (túl). A kozmetikában professzionális kozmetikum keveréket állítunk össze az adott kutyus igényeire, ami biztosan a megfelelő eredményt éri el. De ha nem szeretnénk szakember által fürdettetni, akkor is ügyeljünk, hogy  a kisállatboltokban kapható samponok használata esetén ne szárítson és ne zsírosítsa túl a szőrzetet. (A bontás nélküli fürdetés beleszárítja a csomókat a kutyába, ami később még nehezebben bontható.)

szálkás, drótos szőrzet:

Tipikusan ide tartozik: szálkás szőrű tacskó, drótszőrű foxterrier, parson russel terrier, west highland white terrier (westie), skót terrier, airedale terrier stb.

A szálkás és drótos szőrzet nem olyan, mint a rövid szőrzet. Egy bizonyos szintig nőni fog, beérik és hullik (előfurdulhat, hogy a beért szőr mellett elkezd nőni az új és gyulladást okozhat ha nincs eltávolítva). Rendszeres trimmelést igényel kölyökkortól. A nyírás csak a nem megfelelően trimmelhető, vagy idős korú kutyáknál ajánlott ennél a szőrtípusnál.


nemezes szőrzet:

Tipikusan ide tartozik: puli, komondor, bergamói juhászkutya

A jó vérvonallal rendelkező egyedek szőrzete elkezd magától tincsesedni, szalagosodni, ezért elegendő évi 2 kozmetika és otthoni karbantartás (ezt vendégeinknek mindig elmagyarázzuk hogyan érdemes).

Amennyiben nagyobb csomókba kezd összeállni, de szeretnénk a tincses kutya kinézetet, akkor gyakoribb kozmetikázás szükséges.

Ha nyíratjuk a szőrzetét, akkor hasonló elven működik, mint a fésülős szőrtípus leírásánál, viszont  a nemezes jelleg miatt sokkal erősebb és nehezebben bontható csomókká áll össze.